Custom Pages
[vc_separator type='transparent' color='' thickness='' up='20' down='7']
Portfolio
[vc_separator type='transparent' color='' thickness='' up='20' down='7'] [vc_separator type="transparent" position="center" up="12" down="16"]

ESTIEM Intervju – Prijave za visoke pozicije na centrali Deo I – Trajko Krstić

Autori: Branislav Cvenić i Trajko Krstić

U toku trenutne situacije i neke nove vrste života na koju se svi i dalje navikavamo, prethodnih dana nas je sve obradovala vest da su se naši članovi, Trajko Krstić i Tanja Gagić, prijavili za visoke pozicije na međunarodnom nivou organizacije ESTIEM. Trajko je smogao hrabrosti i prijavio se za potpredsednika za odnose s javnošću 31. ESTIEM borda, dok se Tanja prijavila za funkciju ESTIEM Magazine Project Leader. Cela lokalna grupa Beograd je izuzetno ponosna na njih i veoma smo zahvalni što nas predstavljaju na ovakav način. Pre nešto više od pola godine, imali smo priliku, upravo na lokalnom ESTIEM Magazinu, da čitamo članak kako je dvoje naših članova dobilo nove pozicije na centrali, a ove nove prijave istih dvoje ljudi nam govori da su odradili dobar posao u prethodnom periodu.  

Kroz ESTIEM Intervju, imaćemo priliku da dodatno upoznamo ovo dvoje sjajnih, mladih i ambicioznih ljudi, kao i njihova razmišljanja i ciljeve. Intervjui će ići iz dva dela, a danas ćemo bliže da upoznamo Trajka Krstića.

Trajko Krstić je ušao u ESTIEM u školskoj 2017/18 godini, u svojoj 2. godini studiranja. Odmah po ulasku u ESTIEM, nosio je epitet vrhunskog dizajnera, onakvog kakav se retko viđa. Po samom ulasku, već je počeo da radi stvari koje do sad nisu uobičajene u organizaciji i postavlja nove lestvice za sve druge članove. On je jedini član koji je radio na dva projekta u isto vreme, Case Study Show i PR-CR School (oba kao član dizajn tima), i to po samom ulasku u organizaciju. Nakon uspešno odrađena dva projekta, nije se zaustavio, već je odmah postao Koordinator dizajn tima na projektu FitPass Dani Sporta 2018. godine. Dok su trajali Dani Sporta, postao je i član tima za dizajn na još jednom internacionalnom projektu, Europe 3D, a odmah zatim i član dizajn tima na projektu Budi Coolturan 2018. godine. Time je postavio još jednu lestvicu, naime, postao je član koji je radio SVAKI projekat u organizaciji te godine, a među članovima se mogla čuti šala o tome da su zaboravili kako izgleda projekat bez Trajka. Zasluženo je na skupštini izabran kao Najaktivniji član cele organizacije. Sledeći korak u njegovoj ESTIEM karijeri je bio komitet za dizajn, čiji je postao koordinator i vodio tim od preko 25 ljudi (velika zainteresovanost). U isto vreme je postao i koordinator tima za dizajn na još jednom internacionalnom projektu, Vision 2019. Nakon tog projekta, posvetio se radu u komitetu koji vodi, i pritom je hteo da istraži centralni nivo organizacije, te je postao član dizajn tima u ESTIEM magazinu, a hteo je bar na kratko da izađe i iz dizajn funkcije, te je postao član HR tima na internacionalnom projektu Business Booster StartUp Lab 2019. Da ne može bez projekata, dokazala je i njegova uspešna prijava za koordinatora tima za dizajn na projektu Budi Coolturan 2019, a izabran je i od strane Upravnog odbora i koordinatora komiteta naše LG za Lidera projekta Regional Coordinators Forum 2019. Uz sve to, prijavio se da postane i Regionalni koordinator Balkana, i uspeo je u tome, te je dokazao da za njega ne postoji nemoguće, te je uvek spreman da postavi nove granice i iznova i iznova igra na najvišem nivou.

Izbor za RC-a ga je samo dodatno motivisao i nekako usmerio na međunarodni nivo organizacije.  Postao je član PR komiteta na centrali, gde je nakon dokazanog rada postao i Public Relations Material Responsible. Nakon već navedenog pridruživanja timu ESTIEM Magazina u istom je postao i Design Task Group Leader. Radio je i kreirao nekoliko bitnih projekata za ceo ESTIEM kao što su: Program „From Zero to Hero“, ali i ažuriranje jedne od bitnijih stvari što se tiče centralnog PR-a – Corporate Image Guidelines. Nije mnogo trebalo ljudima iz čitave Evrope da prepoznaju sav taj trud i zalaganje koje je Trajko ulagao i time je stekao ogromno poštovanje i zavidnu reputaciju. Sve to je sigurno doprinelo opredeljenju da se prijavi za funkciju potpredsednika i nadamo se da će i biti izabran, jer nakon svega što je radio, to predstavlja jedini logičan korak za njega.

Pre svega, čestitamo ti na hrabrosti za ovakav velik korak. Zaista je cela organizacija ponosna i na tebe i na Tanju, i veoma smo srećni što našu lokalnu grupu predstavljate na najvišem nivou.

Kako si došao do ove odluke, šta te je motivisalo i pokrenulo da se prijaviš za ovakvu važnu poziciju? Da li si imao nedoumice ili sumnjao u sebe, bio nervozan, preispitivao se i ako da, kako si to prevazišao?

T: Hmm..odakle krenuti uopšte? Ovo je svakako deo ESTIEM putovanja koje sam zamišljao još od prvih koraka u ovoj organizaciji. Biti u centralnom bordu, posvetiti se maksimalno ESTIEM-u, raditi, putovati i uživati u svim čarima koje ova organizacija pruža. Mislim da je sve krenulo da ide ka tome od kada sam postao Regionalni koordinator. Događaj nakon događaja, putovanje za putovanjem, novi ljudi na svakom koraku i dani posvećeni unapređenju naše mreže – sve to je doprinelo da se ova odluka donese. U februaru, za vreme ESTIEM koledža u Beogradu, stvari su postale malo ozbiljnije, i prva “odluka” je bila donešena upravo tu. Kao što i svi već sigurno znate, najteže je napraviti prvi korak. Sati i sati razmišljanja, planiranja, preispitivanja, razgovora i tako u krug nekoliko nedelja, mogu sigurno reći da nije bilo nimalo lako. Međutim, ono što je na kraju bilo presudno i što je stavilo tačku na sve to, jesu ljudi i podrška koju sam dobio poslednjih meseci, što je i predstavljalo najveću motivaciju u tom trenutku. Takođe i jedna bitna stvar koju sam naučio prolažeći kroz sve ovo. Pogrešno je misliti i prijavljivati se za ovako nešto misleći da to radite da biste vratili ESTIEM-u. Jednom kada zakoračite u ovu neverovatnu mrežu, već ste se ste dobili mnogo više nego što ćete ikada moći da vratite. Teško je zaista objasniti šta se sve izdešavalo kao i emocije koje su preovladavale u svemu ovome, a još teže predvideti ono što tek sledi. Međutim, jedno je sigurno. Znam da se ni u jednom slučaju neću pokajati zbog odluke koje sam doneo, jer sam upravo taj prvi i najteži korak doneo ne sam, već zajedno sa ljudima koji su bili tu i uz mene, pružajući podršku i zalagali se da ovo postane stvarnost.

Šta je ono što želiš da postigneš ukoliko budeš izabran za potpredsednika? Koji su to ciljevi vezani za funkciju, a koji su to tvoji lični ciljevi?

T: Jedan od sigurno bitnijih ciljeva na kojem bih radio ukoliko budem bio izabran jeste analiziranje trenutne situacije i kreiranje plana za ono što nas čeka nakon završetka pandemije COVID-19, kako u okviru funckije PR-a, tako i sa generalnog gledišta. Situacija je teška za sve, ali kako svet još uvek nije stao, tako nije ni ESTIEM, tako da mislim da je veoma važno napraviti prave korake po tom pitanju. Što se tiče ostalih ciljeva vezanih za funkciju PR-a, prepustio bih vam da ih sami pročitate zajedno sa ostatkom svih prijava, kako biste stekli bolji uvid u sve i dobili jasniju sliku o tome, što možete uraditi preko interne ESTIEM stranice CM-a.

Kada sam razmišljao o ličnim ciljevima, dva pitanja su bila ključna: Prvo, šta i kako želim da se razvijem na ličnom nivou i drugo, šta želim da razvijem kod sebe po pitanju poslovnog plana. Odgovora je bilo previše, pa sam tako i odlučio čemu bih posvetio najviše vremena. Biti tu kao konstantna podrška ostalim bordovcma i razvoj empatije je nešto što bi dobilo dobar deo pažnje, a s obzirom da me svi dovoljno poznajete, time management je nešto što na mom ličnom planu želim najviše da usavršim. Takođe, nešto što želim da savladam jeste i samokontrola u situaciji kada je ispred mene hladna krigla tamnog piva.

Hahaha, poznavajući tebe i tvoje sposobnosti, verujemo da će ti to biti i najteži izazov. Ali da se vratimo na trenutnu situaciju. Nažalost, tokom ove pandemije, postalo je dosta teže organizovati razne sastanke, koordinisati stvari i slično, jer se mora raditi online. Generalno, ljudi i mnoge kompanije znaju da imaju problem sa ovim i zaista se teško priviknuti na ovaj nov način rada. Budući da si u prošlosti vodio timove sastavljene od ljudi iz različitih država, što podrazumeva online komunikacija, kakvo je tvoje iskustvo u tome, opšti utisak, saveti?

T: Upravo tako. Mislim da trenutno imam jako dobar primer za ovo. Kako su svi univerziteti uveliko zatvoreni i prebačeni na online nastavu, tako su i svi uglavnom otišli svojim domovima kod svoje porodice. Na poslednjem RC Meeting-u koji je ovaj put bio održan online pre samo nekoliko dana, imali smo jako zanimljivu situaciju. Kako je Regionalni koordinator Baltičkog regiona trenutno u Vladivostoku, u svom rodnom gradu, bilo je poprilično zanimljivo organizovati događaj uz razliku u vremenskoj zoni od čak 8 časova. Ono što je nama bila pauza za doručak, njoj je bila uveliko večera, dok mi odlazimo nakon online timblidinga na spavanje, ona je imala samo par minuta da se pripremi za online nastavu koja počinje u 9 ujutru. Koliko god to čudno i teško zvučalo, to je nešto što centralni duh krasi već 30 godina unazad. A kada i malo bolje razmislite, nije to ništa previše drugačije od normalnog rada, jednostavno se samo naviknete na takvo okruženje. Ono što je na kraju uvek bitno, jeste da ćete provesti vreme sa prijateljima, radeći na zajedničkim ciljevima a uz to se i naravno uvek dobro zabaviti, pa sve do narednog viđenja, kako uvek kažemo – negde u Evropi. Samo uvek imajte na umu da je najvažnije poštovati druge i njihovo vreme.

Koje su to prednosti koje online komunikacija može svima da nam donese?

T: Uh…Mislim da su prednosti poprilične. Počevši od toga da ne morate da ustajete iz kreveta i preživljavate gradski prevoz kako biste došli do mesta sastanka, pa sve do toga da vam za organizaciju sastanka treba svega par minuta i klikova. Ukoliko imate dobru ekipu za rad, mislim da se radna atmosfera dosta brže uspostavlja i da samim tim i produktivnost može biti dosta veća, uzimajući iz sopstvenog iskustva sa ovogodišnjeg Balkan ReCoM-a. Naravno, kako biste izbegli umor, uvek je bitno organizovati razne aktivnosti, od igrica do jednostavnog uživanja uz šolju kafe ili čašu piva.

Na koji način misliš da ukoliko budeš izabran možeš doprineti našoj Lokalnoj Grupi i šta uopšte tvoja prijava treba da znači za sve nas? Koja je to poruka za sve članove LG Beograd?

T: Ono što je specifično za moju trenutnu poziciju Regionalnog koordinatora, a tako i u centralnom bordu, jeste da jednom kada zakoračite na mesto tih funkcija, vaš status se delom menja iz LG Beograd u LG ESTIEM. Nisam previše razmišljao o tome, ali jedno je sigurno: naša lokalna grupa je i dalje na dobrom glasu u Evropi, tako da verujem da ovo može biti samo dodatni plus tome. Međutim, ono što možda najviše može doprineti iz perspektive pozicije za koju se prijavljujem – jesu priče i podstrek za sve da probaju nove stvari i upuste se u nove avanture. Mislim da su priče pokretači svega i samim tim se njima treba i prepustiti i širiti ih po čitavoj organizaciji. Širenje duha evropske organizacije, avanture, dešavanja, anegdote sa putovanja, nova poznanstva i nove uspomene. Mislim da bi to mogao biti glavni okidač za motivaciju. Na neki način, istorija se može ponoviti. Pre nekih 4-5 godina, i lider ESTIEM Magazina i potpredsednik za PR u centralnom bordu bili su članovi naše lokalne grupe. Gledajući sada, mislim da ovo predstavlja veliki napredak i potencijalni povratak na scenu. Za mene lično, ovo predstavlja veliki izazov, s obzirom da je ovu priliku pre mene imalo svega troje ljudi iz naše lokalne grupe. Naravno, ovo bi takođe bila i velika čast za mene – biti u istom košu sa tri legendarna člana naše organizacije koji su već doživeli i iskusili centralni bord. Za kraj, s obzirom da je i dalje nemoguće dogovoriti se oko idealne definicije ESTIEM-a, pozajmiću reči osobe koja je to prva izgovorila, a koju na žalost nikad nisam upoznao: 

ESTIEM is a playground.

Are you joining or will you just watch?

 

Hvala Trajko što si izdvojio vreme da odgovoriš na naša pitanja i želimo ti svu sreću na generalnoj skupštini! Verujemo u tebe i tvoj kvalitet, te se nadamo da ćemo u sledećem intervjuu moći da te predstavimo kao potpredsednika za odnose s javnošću 31. ESTIEM borda!

Koliko je zapravo ovo velika stvar za našu organizaciju govori o tome da je LG Beograd u svojoj istoriji do sad imala 3 člana Izvršnog odbora ESTIEM-a, a poslednji je bio 2016/17. Nadamo se da će Trajko biti izabran i postati deo tima koji upravlja sa 76 lokalnih grupa širom Evrope.

Čujemo se u drugom delu kada ćemo imati priliku da bliže upoznamo Tanju, a do tada ostanite kod kuće, budite produktivni i pazite na sebe i svoje najbliže. #OstaniteKodKuće